Radore Destek Platformu

Paylaşımlı Web Hosting limitleri

Kullanıcılar tarafından hosting paketleriyle ilgili bize sıklıkla soru yönetlilen bu konuda, detaylı bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

1. CPU (İşlemci) Limiti

CPU limiti, bir kullanıcının web sitesinin çeşitli sebeplerle (yanlış kodlama, kapasite aşımı vb.) barındırıldığı sunucunun tüm işlemci gücünü kullanarak diğer müşterilerin web sitelerinin performansını etkilememesi ya da sunucuyu kullanılamaz duruma getirememesi için koyulmuş bir limittir.

Limit: Bir kullanıcı 1 (bir) işlemci çekirdeğinin tamamını kullanabilir.

Aşıldığında: Limiti aşan işlem yavaşlatılır. Bu durumda performans problemi veya time-out problemleri yaşanabilir.

2. Ram (Bellek) Limiti

RAM limiti, sunucudaki yazılımların memory leak* yüzünden tüm kaynakları tüketmesini engellemek ya da problemli bir web sitesinin tüm kaynakları tüketerek sunucuyu kullanılamaz hale getirmesini önlemek amacıyla koyulmuş bir limittir.

Limit: Bir kullanıcının işlemleri toplam 1,5 GB ram kullanabilir.

Aşıldığında: Web sitesinde 500 ya da 503 hataları (sırasıyla Internal Server Error ve Service Unavailable) alınır. Önce kullanıcıya ait disk cache(önbellek) boşaltılarak sistemde kullanıcıya daha fazla kaynak verilmeye çalışılır. Eğer bu yeterli olmuyorsa RAM kullanan işlemler durdurulur.

*Memory Leak: Bir programın kullandığı hafıza ile işi bittiği halde ilgili hafıza bloğunu serbest bırakmaması durumudur. Bu durum gerçekte kullanılmayan hafıza bloklarının referans edilmeye devam edilmesinden ya da yerli kaynakların (native resource) düzgün bir şekilde serbest bırakılmamasından kaynaklanmaktadır.

3. Entry Process (Giriş işlemleri) limiti

Entry Process, DDoS ve Botnet saldırılarına karşı koyulmuş bir limittir. Genellikle “Apache anlık bağlantı limiti” olarak anılır. Sitelere çok yavaş bir şekilde bağlantı açarak sunucudaki tüm bağlantı imkanlarını kullanan saldırgan, sunucuyu kullanılamaz hale getirebilir. Entry process limiti sayesinde bir web sitesine yapılabilecek anlık bağlantılar limitlenir, böylece bu saldırı türü engellenmiş olur

Her bir PHP işlemi, crontab (zamanlanmış görev) işlemi ya da SSH bağlantısı bir işlem olarak sayılır. Yaratılan her bir PHP işlemi ya da PHP ile yaratılmış tüm işlemler limiti etkiler.

Limit: Anlık bağlantı limiti her bir web sitesi için 50 olarak belirlenmiştir.

Aşıldığında: 50 bağlantı yapıldıktan sonra, web sitesi üzerinde açılan tüm bağlantılar (diğer bağlantılar kapanmadığı sürece) yükleme ekranında kalıp sıra beklemeye başlar.

4. Process (İşlem) limiti

Process limiti bir kullanıcının yaratabileceği maksimum işlem sayısıdır. PHP ile yaratılan ve PHP içinden çalıştırılan sistem komutları vb. tüm işlemler bu limit içine dâhildir.

Limit: İşlem limiti her kullanıcı için 100 olarak belirlenmiştir.

Aşıldığında: 100 işlem limitinden sonra, önce yaratılan işlemler bitmeden yenisi oluşturulamayacağı için kullanıcı 500 ya da 503 hatası alır.

5. Input/Output (I/O, Disk okuma/yazma hızı) limiti

Kullanıcıların disk okuma ve yazma işlemlerini kullanarak, sunucu diski üzerinde yüksek yoğunluk oluşturmasını, böylece sunucuyu kullanılmaz hale getirmesini ve diğer sitelere ulaşımın engellenmesini önlemek için belirlenmiş bir limittir.

Limit: Disk okuma yazma işlemlerinin toplamı, kullanıcı başına saniyede 5MB olarak belirlenmiştir.

Aşıldığında: Okuma/yazma işlemleri yavaşlatılır. Durdurulmadığı için performans problemi olarak kullanıcıya geri dönüş olur.

6. Inode (Dosya sayısı) limiti

Dosya sayısı, kullanıcıların disk alanlarında oluşturduğu geçici dosyalar (session dosyaları vb.), FTP kullanarak sunuculara yükledikleri dosyalar ve web sitelerinden yükledikleri dosyaların hepsini birden ifade eder. Dosya sayısı yedekleme sırasında sunucu üzerinde performans kaybına neden olduğundan dolayı limitlenmiştir. Burada dosya boyutu önemli değildir.

Limit: Kullanıcının disk alanında oluşturabileceği dosya sayısının limiti 25.000 olarak belirlenmiştir.

Aşıldığında: Yeni dosya yaratılamayacağı için web üzerinden veya FTP’den dosya yüklemesi yapılamaz. Ayrıca yeni session yaratılamayacağı için kullanıcının web sitesine girişlerde (login) problem olacaktır.

7. MySQL Bağlantı limiti

MySQL’de belirlenen önbellek limitleri her bağlantı için ayrıca rezerve edilir. Ayrıca MySQL sunucusunda belirlenen genel bir bağlantı limiti mevcuttur. Bir kullanıcının tüm limitleri kullanarak diğer web sitelerini çalışamaz duruma getirememesi için kullanıcı başına yapılabilecek veri tabanı bağlantıları limitlenmiştir.

Limit: Her MySQL kullanıcısı aynı anda en fazla 25 bağlantı açık tutabilir.

Aşıldığında: Önceki bağlantılar kapatılmadan daha fazla veri tabanı bağlantısı yaratılamayacağı için veri tabanı hataları görülecektir.

8. Günlük E-posta gönderme limiti

Bir kullanıcı, e-posta sunucusu üzerinden binlerce e-postayı aynı anda göndererek sunucu IP’lerini kara listeye sokmaması adına konulmuş bir limittir. 24 saatlik periyodlarda hesaplanır. (E-posta gönderildiği andan geriye doğru 24 saat içinde gönderilen e-postaların sayısı)

Bu limit arttırılabilir; kullanıcının gönderdiği e-postaların içeriğine göre, operatör kontrolünden sonra limit tekrar düzenlenebilir.

Limit: 24 saatlik periyod içinde 500 e-posta gönderilebilir.

Aşıldığında: Kullanıcı daha fazla e-posta gönderemez, günlük e-posta gönderim limitini aştığına dair bir uyarı mesajı alır.

9. Mailbox (E-posta kutusu) limiti

Her kullanıcının e-posta sunucusu üzerinde belirlenmiş bir disk alanı limiti vardır. Bu limit bir kullanıcının e-posta kutusunun tüm sunucu kaynaklarını tüketmemesi için belirlenmiş bir limittir.

Limit: Tüm kullanıcıların e-posta disk alanı 500MB’tır.

Aşıldığında: Kullanıcı daha fazla e-posta alamaz. E-posta gönderen kişiye kullanıcının kotası dolu olduğuna dair e-posta gönderilir.

10. E-posta gönderme boyutu

Bir kerede gönderilebilecek en büyük e-postanın boyutudur. Bu limit, sunucu üzerinden çok yüksek boyutlu dosyalar gönderilerek, e-posta üzerinden dosya paylaşımı yapılamaması için koyulmuştur.

Limit: Ekler ve e-postanın içeriği (yazılar, varsa resim vb.) dâhil olmak üzere 30MB’tır.

Aşıldığında: E-posta sunucusu tarafından e-posta boyutunun belirlenen limitten büyük olduğuna dair bir hata verir.

11. Önemsiz e-posta limiti

Önemsiz e-postaların sunucuda saklanma süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. 15 günden eski olan ve “Junk” klasöründe bulunan e-postalar otomatik silinecektir. Disk alanı tasarrufu sağlamak ve kullanıcı kotalarının dolmasını engellemek için oluşturulmuş bir limittir.

12. Silinmiş e-posta limiti

Silinmiş e-postaların sunucuda saklanma süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. 15 günden eski olan ve silinmiş olarak işaretlenen e-postalar otomatik silinecektir. Disk alanı tasarrufu sağlamak ve kullanıcı kotalarının dolmasını engellemek için oluşturulmuş bir limittir.

Bu içerik faydalı mıydı?